Uyku Merkezi tam gaz

Bu haber editörlerimiz tarafından 10/24/2011 tarihinde siteme girilmiştir.
Uyku Merkezi tam gaz

SDÜ Tıp Fakültesi bünyesinde geçtiğimiz yıl hizmete giren Göller Bölgesi?nin en büyük uyku merkezi hastalarına hizmet vermeye devam ediyor. Prof.Dr.Ahmet Akkaya, Merkez olarak Antalya?dan daha iyi olduklarını İstanbul ve Ankara ile yarıştıklarının altını çizerek, 3-4 ay sonraya hastalara gün verebildiklerinin de altını çizerek merkezdeki yoğunluğa dikkat çekti.

Pekçok kişi öğleden sonra kendisini uykulu hissettiğinde kısa süreli dalıverir. Bu geçici, süratli gelen ve bizim şekerleme olarak bildiğimiz uyku halinin bir hastalık belirtisi olduğunu biliyor muydunuz? Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Astım Ve Alerji  Merkezi Başkanı Prof.Dr.Ahmet Akkaya, büyük hastalıkların, başta kalp, damar, solumum yolu hastalıklarının temelinde uyku bozuklukları olduğunu anlattı.Prof.Akkaya; Pilot, soför ve diğer büyük kazalara sebep olan meslek dallarındaki olayların özünde bireylerde görülen uku bozuklukları olduğunu vurguladı. “Göller Bölgesi’nin en büyük Uyku merkezinin SDÜ Tıp Fakültesi Uygulama Hastanemizdedir” diyen Prof.Dr. Ahmet Akkaya:”Yaygın uyku bozuklukları hastalıklarının belirlenmesi için kendinde rahatsızlık hissedenlerin mutlaka Uyku izleme merkezine gelmeleri gerekmektedir”dedi.“SDÜ TIP Fakültesi Uygulama Hastanesinin Uyku bozuklukları konusunda 1994 den beri zaten bir tedavi yöntemimiz vardı”diyen SDÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Başkanı Prof.Dr. Ahmet Akkaya:”Bölgeye yönelik neler yaparız diye bir sure once çalışma arkdaşlarımızla birlikte düşündük. 1994’den beri var olan uyku ve uykusuzluk,arkası hastalıkların tedavi edildiği Uyku İzleme ünitemizdeki devasa çihazları daha küçük ve gelişmiş olanlarıyla değiştirdik. Böylece Türkiye’mizde ve bölgemizde sayılı olan Uyku İzleme ünitemizi 24 saat iler hale getirdik. Nöbetçi doktorlarımız hastalarımızın izniyle kmera ve diğer elekrtronik aygıtlarla bir gece misafir edip tuykusuzluk arkasındaki hastalıkları tespit ediyoruz. Hızla tedavisine başlıyoruz” dedi. 

3-4 AY SONRAYA GÜN VEREBİLİYORUZ      

Prof. Dr. Akkkaya, ayrıca her gün bir hastanın tedavi edilebildiği merkezde son derece yoğun ve kaliteli çalışmaların ortaya konulduğunu belirterek, hastalara 3-4 ay sonraya gün verilebildiğinin altını çizerek, uyku bozukluğu çeken hastaların mutlaka merkeze gelmeleri gerektiğini söyledi. Öncelikle solumum bozukluklarını izleyerek ; alınacak tedavi yöntemlerini güçlenen uzman kadrosuyla  hastalarımızın şikayetlerini çözüm yolu getirmekte olduklarını  da basın yoluyla bir kez daha vatandaşlarımıza duyurulmuş oldu.

 

DÜNYACA AKREDİTE EDİLMİŞ BİR MERKEZ

 

SDÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Astım-Alerji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akaya, 'Uyku Laboratuvar'ının Göller Bölgesi'ndeki en iyi laboratuvarlardan biri olduğunu ifade etti. Uykuda oluşan solunum bozukluklarının tespiti için kurulan laboratuvarda polisografi adı verilen aletin kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Akaya,"Hasta tahlilleri yapıldıktan sonra laboratuvarda bir akşam yatırılıyor.Burada beyin hareketleri, göz hareketleri, solunum hareketleri, solunum durmaları, kanda oksijen düzeyi, karbondioksit düzeyi, bacak hareketleri, kalp atımları ve hareketleri, karın hareketleri sabaha kadar bilgisayar ortamında tespit ediliyor. Uyku sırasında hastanın hormonları, anormal hareketleri bilgisayarda kaydedilip, incelenip rapor haline getiriliyor" dedi. Uykuda solunum bozuklukları bulgularının sabah baş ağrısı, aşırı yorgunluk, aşırı uyku hali olarak açıklayan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Astım-Alerji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akaya, kurulan merkezin akredite edilmiş bir laboratuvar olduğunu da sözlerine ekledi.

UYKUNUZ KAÇIYORSA!

Bu aşırı uyku halinin sonuçları da önemli olup bunların arasında; kazalar, ekonomik nedenler, toplum sağlığının olumsuzlukları, okul veya işyeri verimsizliği, psikososyal fonksiyonların bozulması yer alır.Büyük endüstriyel kazalardan Çernobil, Three Mile island, Bhopal ve ciddi kazalardan Uzay mekiği Challenger, Exxon Valdez resmi raporlarla iş yerindeki uykululuğa bağlı kararsızlıkların sonucu olduğu bildirilmiş facialardır. Her yıl ABD de 100000 trafik kazası yolda uyumaya bağlı olarak meydana gelmekte ve 1500 kişi de hayatını kaybetmektedir. Bu sebebe bağlı ölüm sayısı alkole bağlı ölüm sayısını geçmektedir. Gün içi aşırı uykusu olanların sayılarının çok olması ve buna bağlı sonuçların çok önemli olmaları hekimlerin , eğiticilerin ve politikacıların bu konuya ne derece önem vermeleri gerektiğini göstermektedir.

KAZALARIN YÜZDE 35’İNİN SEBEBİ UYKU BOZUKLUĞU

Gerçek gün içi aşırı uyku halinin -popüler inancın tersine- psikolojik veya psikiyatrik bir duruma (depresyon vb.), tembelliğe veya sıkıntıya bağlı olması çok nadirdir. Uyku açlığı yoksa bu daima tespit ve tedavi edilebilir bir uyku hastalığıdır. Uyku hastalıklarından bazıları uyku apnesi, narkolepsi ve idiopatik merkezi sinir sistemi hipersomnisidir. insan yaşamının en az üçte biri uykuda geçiyor. Bazı hastalıklar ve düzensiz yaşam nedeniyle uyku kalitesinin bozulması, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Sürekli bir yorgunluk ve uyku hali, kronik uyku bozukluğu veya uyku yetmezliği olan kişilerin, iş verimi, dikkat ve becerileri düşüyor. Uykusuzluk kazalara, mal ve can kaybına neden oluyor. istatistikler, uyku bozukluğu tanısı koyulmuş ve tedavi görmemiş hastaların, normalden 4 ile 6 kat daha fazla trafik ve iş kazalarına sebep olduğunu ortaya koyuyor.


BUNLARDAN HANGİSİ SİZDE VAR?

 

1.Otururken veya bir şey okurken uyuya kaldığınız olur mu ı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

2.Televizyon seyrederken uyuya kaldığınız oluyor mu ı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

3.Toplu olarak oturulan bir mekanda, tiyatro veya konferans gibi bir etkinliği izlerken uyuya kaldığınız oluyor mu ı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

4.Otoyol gibi düzgün bir yolda fren yapma gereği olmadan giden bir araçta yolculuk yaparken bir saat kadar sonra uyuya kaldığınız olur muı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

5.Öğleden sonra dinlenmek için uzandığınızda uyuya kaldığınız oluyor muı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

6.Bir sohbet ortamında otururken uyuya kaldığınız olur muı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

7.Alkol alınmamış bir öğle yemeği sonrasında otururken uyuya kaldığınız olur mu ı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

8.Sıkışmış durmuş bir trafikte araç içinde beklerken uyukladığınız olur muı

Hiç olmaz
Çok nadir
Ara Sıra
Çok sık

------------------
0 Hiç olmaz
1 Çok nadir
2 Ara Sıra
3 Çok sık


Toplam: 10 puan üstü pozitifdir.
15 puan üstü acil durum anlamına gelir.
Tüm bunların dışında horluyorsanız, uykunuzdan şikayetiniz varsa, rahat uyuyamıyorsanız, uykuda solunumunuz duruyorsa, yorgun kalkıyorsanız, çevrenizi rahatsız ediyorsanız rahatlamanız için randevu alınız.


İsminiz 

Yorumunuz