Af değil insanlık istiyor

Bu haber editörlerimiz tarafından 1/23/2012 tarihinde siteme girilmiştir.
Af değil insanlık istiyor

Nisan ayında Manisa?dan Isparta Cezaevine sevk edilen Özgür Uygun 14 Haziran gecesi aynı koğuşta kalan 3 mahkum tarafından merdiven boşluğuna atıldığını iddia etti. Olay sonrası felç geçiren Uygun?un yaşadığı olay raporlara intihar girişimi olarak geçti.

Manisa Salihli’de işlediği bir suçtan dolayı 23 yıl hapis cezası alan Özgür Uygun’un hikayesi insanın içini sızlatıyor. Cezasının beş yılını Manisa’da tamamlayan Uygun 2011 yılının Nisan ayında Isparta Cezaevine naklediliyor. 14 Haziran gecesi 3 kişi tarafından merdiven boşluğundan atıldığı iddia edilen Uygun iki beyin ameliyatı geçiyor. Şimdi felçli nefes almak dışında hiçbir şey yapamayan Özgür Uygun’a savcılıktan izin alarak cezaevine refakatçi olarak giren abisi Soner Uygun bakıyor. Evli ve 2 çocuk babası Soner Uygun hiçbir suçu olmadığı halde kardeşine bakabilmek için 3 aydır cezaevinde.Büyük Ağabey Birol Uygun sağlık durumu ile ilgili raporları da bulunan kardeşinin tedavisine devam edilmesini ve iyileşinceye kadar cezasının ertelenmesini istiyor. Birol Uygun “kalan 10-12 yıl cezayı kardeşime bu şartlarda çektirmesinler. Bize yardımcı olacak kimse yok mu?” diye soruyor.  

23 YIL CEZA ALDI

 Özgür Uygun Manisa Salihlili. Salihli’de aynı sokakta oturan bir kadınla ilişkisi sonrasında çeşitli münakaşa ve kavgalar nedeniyle polisle de tartışma yaşıyor. Olay nedeniyle mahkemelik olan Özgür Uygun’a polise mukavemet ve Ağır ceza hakimliğine hakaretten 18 yıl ceza veriliyor. Daha önce infazda olan beş yıllık cezada eklenince cezası 23 yılı buluyor. 2006 yılında başlayan dava süreci ile Manisa Salihli Cezaevine konulan Uygun cezasının kesinleşmesinden sonra da Manisa E tipi kapalı cezaevine nakil ediliyor. Cezasının beş yılını burada geçiren Uygun 2011 yılı nisan ayında Isparta Kapalı cezaevine sevk ediliyor. Olaylarda bundan sonra başlıyor. 

14 HAZİRAN’DA MERDİVEN BOŞLUĞUNDAN ATILDI   
Olayları Gazetemize anlatan Ağabey Birol Uygun “Özgür 14 Haziran gecesi aynı koğuşta kaldığı M. D., H.Y ve İ.Y tarafından saat 2:30’da merdiven boşluğundan atılıyor. Aynı gece hastaneye kaldırılan kardeşimin kafatasının yarıldığı belirleniyor. İzmir’e sevk edilmesi düşünülen kardeşimi yolda ölür diyerek İzmir’deki hastane kabul etmiyor. Isparta Devlet Hastanesinde Beyin Cerrahı Halit Demiralay 2 ayrı ameliyat yaparak kardeşimi hayata döndürüyor. Cezaevinden bu sırada bize söylenen kardeşimin intihar etmeye çalıştığı. Biz kardeşimin 3 mahkum tarafından merdiven boşluğundan atıldığını komadan çıktığında işaret ederek anlatması sonucu öğrenebildik. Yoksa zaten ölse idi bize intihar etti denip olay kapatılacaktı” dedi. 

2 AYDAN FAZLA KOMADA KALDI

 Geçirdiği iki beyin ameliyatı sonrası 2 ay kadar Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde şuuru kapalı olarak makinelere bağlı halde yatan Özgür Uygun bilinci açıldıktan sonra ise geçirdiği enfeksiyonlar nedeniyle ağız yolu ile beslenemiyor. Ağabey Birol Uygun kardeşinin Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde de bu nedenle 2 ay daha tedavi gördüğünü söyleyerek “ağız yolu ile beslenmeye başlanan kardeşim tekrar Isparta cezaevine kaldırıldı. Fakat kardeşim nefes almak dışında hiçbir işini kendi yapamıyor. Birinin yemeğini yedirmesi, altını değiştirmesi, gerektiğinde silip temizlemesi gerekiyor. Bu işleri yapması için önce cezaevi yönetimi bir mahkum ayarladı. Biz ona para verdik. Bir hafta kadar kardeşime o mahkum baktı” diye konuştu. 

AĞABEY REFAKATÇİ OLARAK CEZAEVİNDE

 Büyük Ağabey Birol Uygun başka bir mahkum iyi bakamaz diye düşündükleri için savcılıktan özel izinle refakatçi olarak küçük ağabey Soner Uygun’un cezaevine girdiğini belirterek “cezaevi savcısına dilekçe yazarak özel izin aldık. Şimdi kardeşimin yemeğini yedirmek, altını değiştirmek gibi ihtiyaçlarını karşılamak için diğer Ağabeyi Soner Uygun refakatçi olarak cezaevine girdi. Kardeşlerim için ayrı bir koğuş açmışlar orada kalıyorlar. Refakatçi olarak içeri giren kardeşim evli ve 2 çocuğu var. Kardeşlerimle birlikte Salihli’deki simitçi fırınımızda çalışıyorduk şimdi ben tek kaldım ve kardeşim Soner’in ailesine de ben bakıyorum. 2 aydır çocukları babalarını görmedi. Felçli kardeşimi cezaevinde yalnız bırakmayalım dedik, bizim ailelerimizde rezil oluyor” dedi. 

AF DEĞİL CEZASININ ERTELENMESİNİ İSTİYORUZ

 Birol Uygun kardeşinin durumu nedeniyle bir çözüm yolu aradıklarını belirterek “Cezaevi müdürü ile görüşüyoruz. Adli tıp raporlarının gelmediğini söylüyor. Kardeşimin başından bu olay geçeli 7 ay oluyor. Abisi 3 aydır başını beklemek zorunda kaldı. Bizim işlerimiz hızlandırılsın istiyoruz. Bize bir yardımcı olsunlar kardeşimin içerde içinde bulunduğu durum yüreğimizi dağladığı gibi diğer kardeşimde yerinden yurdundan ailesinden ayrı kalıyor. Felçli olarak cezaevinde yatırmak yerine kardeşim iyileşinceye ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelinceye kadar tedavisinin devam ettirilmesini ve cezasının ertelenmesini rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

İsminiz 

Yorumunuz